„Civic Monitoring for the Future of Europe” to projekt współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Europa dla Obywateli, rozwijany i promowany przez konsorcjum siedmiu organizacji europejskich w sześciu krajach UE: Chorwacja, Francja, Grecja, Włochy, Polska i Portugalii.
Projekt rozpoczyna się od rozpoznania pilności wdrożenia prawdziwej transformacji ekologicznej, która pozwoli Europie i planecie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i środowiskowemu naszych czasów, aby zapewnić wszystkim bardziej sprawiedliwą i zrównoważoną przyszłość.
Drugą przesłanką teoretyczną jest to, że wyzwanie tej rangi wymaga aktywnego udziału wszystkich obywateli Europy, którzy powinni być zaangażowani w określanie priorytetów politycznych Unii, a następnie w monitorowanie środków przyznanych władzom lokalnym na realizację niezbędnych prac. i celów klimatycznych.
Projekt ma na celu promocję narzędzi i metod aktywnego obywatelstwa w celu zaangażowania obywateli w obywatelskie inicjatywy monitorujące pracę administracji lokalnych.
Po wstępnej fazie szkolenia w zakresie metodologii monitoringu obywatelskiego, projekt przewiduje cykl 6 spotkań dyskusyjnych w każdym z krajów objętych projektem, skoncentrowanych na monitorowaniu jak największej liczby prac publicznych wykonanych lub będących w toku finansowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności przydzielonych przez Wspólnoty Europejskiej. Proces monitoringu zakończy się sporządzeniem rzeczywistego obywatelskiego raportu ewaluacyjnego dotyczącego postępu prac lub efektywności finansowanej pracy, w którym obywatele mogą zgłaszać propozycje mające na celu usprawnienie projektu lub rozwiązanie ewentualnych problemów. Raport zostanie opublikowany i udostępniony do wglądu wszystkim, a przede wszystkim zwrócony władzom publicznym realizującym przedmiotowe prace.